Blog

Diyabet Belirtileri


Diyabet hastalarının kandaki glikozu kullanamamaları nedeniyle kandaki fazla glikoz zehir etkisi ile diğer vücut hücrelerine zarar vermektedir. Ayrıca insülin hormonunun azlığı veya uygun kullanılamaması sonucunda hücrelerde gerekli enerji üretilememektedir. Diyabet belirtileri genellikle benzerlik göstermektedir.

Vücudun normal işleyişinin bozulması nedeniyle birçok belirti ortaya çıkmaktadır. Diyabet belirtileri arasında en yaygını hücrelerin enerji üretememesi nedeniyle halsizlik olduğu görülmektedir. Bu durumda sıklıkla çok fazla açlık hissi uyandırmaktadır. Buna rağmen ani kilo kayıpları da görülebilmektedir.

Bunun yanı sıra kandaki fazla glikoz depolanamadığından idrarla vücuttan dışarı atıldığından sıklıkla idrara çıkma da görülebilmektedir. Bu da diğer bir diyabet belirtisi olan çok fazla su içmeyi beraberinde getirmektedir.

Kandaki fazla glikozun zehir etkisinin sonucu olarak bozulan vücut fonksiyonlarından dolayı nefes kokusu problemi, deri de kızarıklık ve kaşıntı fazlalığı, bayanlarda adet takvimlerinin bozulması, sıklıkla kusma, bulanık görme, idrar yolu iltihaplanması ve yaraların normale hale nazaran geç iyileşmesi gibi bozukluklara neden olmaktadır.

Genel olarak bu durumlardan birkaçı sizde görüldüğünde size en yakın doktora gitmeniz gerekmektedir. Diyabet belirtileri görüldükten sonra vakit kaybetmemek sağlığınız için önem arz etmektedir.