Blog

Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli


Günümüz diyabet hastaları çokça ‘Diyabet hastaları nasıl beslenmeli?’ sorusu üzerinde düşünmekte, araştırmalar yapmakta ve uygulamaktadır. ‘ Diyabet hastaları nasıl beslenmeli ‘ sorusuna daha çok diyetisyenler ve diyabet uzmanları cevap vermekte hastanın durumuna göre yeni beslenme metotları geliştirmektedir.  ‘Diyabet hastaları nasıl beslenmeli ‘sorusu etrafında birleşen bu konu üzerinde çalışmaları olan insanlar daha çok insulin seviyesini dengelemek ve şekeri düşürmek üzerine çalışmalar yapmaktadırlar.

Uzmanlar diyabete yönelik beslenme konusunda listeler oluşturmaktadır. Bu besinler şeker oranları belirlenerek dengeli beslenmeye en uygun biçimde araştırılmakta ve belirlenmektedir. Diyabet hastalarının beslenme şeklinde amaçlanan hastanın şeker dengesinin normal düzeyde tutulması amaçlanmaktadır. Hastalar için oluşturulan listelerin içeriğinde diyabet hastalarının tüketemeyeceği besinlere alternatif besinler yerleştirilmektedir. Kırmızı et yerine beyaz et, beyaz un yerine kepekli un, bol su tüketimi, light süt ve süt ürünlerinde, katı yağlar yerine sıvı yağ çeşitleri listelerin içeriğini oluşturmaktadır.

Diyabet hastaları nasıl beslenmeli’  sorusuna uzmanlar çokça kafa yormaktadır. Çünkü diyabet gün geçtikçe tehlikesini arttıran dünya üzerinde geniş bir yelpaze oluşturmaktadır.  Bu konuda uzman olan kişiler genç yaşlarda önlem almayı, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi önermektedir.