Blog

Diyabet Yemekleri


Diyabet hastası birinin beslenme programı hazırlanırken en başta besin çeşitliliği sağlanmalıdır. Dünya sağlık örgütünün belirlediği beslenme piramidine uygun olarak seçilen besin öğelerinden oluşan yemekler yenmelidir.

                Yemeklerin miktarı ve cinsi kadar önem taşıyan bir diğer husus bunların yenildiği zamanlardır.  Bunun için 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenmesi en uygun olan diyabetlinin şeker düşmesini ya da yükselmesini engellemek amacıyla belli başlı yemek çeşitlerinden söz etmek gerekir. Genel olarak bir diyabetlinin yemeği temel glisemik indeksi düşük olan besinler seçilerek hazırlanmalıdır. Glisemik indeksi düşün besinler vücutta yavaş emilir ve kan şekerini daha yavaş yükseltirler. En iyi düşük glisemik besin örneği grubu ise karbonhidratlardır.  Diyabet yemekleri; kepekli un, işlenmemiş esmer şeker, kepekli pirinç, meyve, patates, kuru fasulye ve diğer bakliyatlar ile kepekli makarna tercih edilerek hazırlanmalıdır.

                Bir diyabet hastası için ideal akşam yemeği 100 gr kadar haşlanmış et eşliğinde birkaç kaşık sebze yemeği ve yanına da 1-2 dilim tam buğday ekmeğinden oluşturabilmektedir. Öte yandan diyabet yemeklerini ana başlık altında toplandığında; balık yemekleri, çorbalar, makarnalar, tavuk yemekleri, zeytinyağlılar, salatalar da dâhil olmak üzere kalabalık bir yemek menüsünden rahatlıkla bahsedilebilmektedir

                Diyabet yemeklerini incelerken pişirilme teknikleri ve porsiyonların büyüklüklerinden de bahsetmemiz diyabet hastaları için faydalı olacaktır. Örneğin; tavada kızartılmış bir tavuk eti yerine su da mümkünse buharda pişirilmiş bir tavuk haşlama çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Yine aynı şekilde tabakların neredeyse tamamını dolduran porsiyonlar yerine 1 dilim ekmek boyutlarını dikkate alarak tüketim miktarını ayarlamak vücut için yeterli olan kadarını almamızı sağlayacaktır

                Son olarak şunu belirtmek gerekirse; bir diyabetli normal bir kişi ile aynı besinleri rahatlıkla tüketebilmektedir.  Unutulmamalıdır ki diyabet yemeklerini diğer yemeklerden ayıran hususlar; porsiyonları, pişirilme miktarları ve pişirme esnasındaki yağların seçimidir.

Diyabet Örnek Yemek Listesi İçin Tıklayınız