Blog

Gizli Şeker Tedavisi


Gizli şeker kişilerde şeker hastalığına adaylık olarak görünmektedir. Diyabetten bir önceki adım olarak bilinen gizli şeker hastalığı tatlı yeme isteklerinin çoğalması, açlık krizleri, kan şekerindeki anormal dengesizlikler, çokça terleme, gündüz uyumaları, aşırı sinir ve aile ağacında şeker hastası bulunma durumlarında ortaya çıkabilmekte ve bu belirtileri yaşayan bir insan gizli şeker adayı olabilmektedir. Bu hastalığın en büyük tetikleyicileri arasında aşırı kilo alımı, hareketsizlik, dengesiz beslenme, ilerleyen yaş, tansiyon hastalığı gibi sebepler bulunmaktadır.

Yapılan açlık şeker testinde 100 ve daha fazla bir rakam ile karşılaşılıyorsa gizli şeker hastalığına yakalanma olanağı fazla olmaktadır. Bu gibi ölçümlerle karşılaşan bir kişi endokrinoloji uzmanına başvurmalıdır ve gizli şeker tedavisine başlanmalıdır. Gizli şeker tedavisi temelinde beslenme ve egzersize dayalı olmaktadır.  Gizli şeker tedavisinde başlangıç olarak egzersiz yöntemi ile fazla kilolardan kurtulunmalı ve uzmanların önerdiği beslenme listelerine göre beslenilmelidir.

Bunlara ek olarak sinir ve stresten uzak durulmalı ve vücutta bulunması halinde tansiyon problemi kontrol altına alınmalıdır. Kurtulan kilolar ve düzgün beslenilme yöntemleri gizli şeker hastalığının riskini azaltıp olası bir diyabet hastalığını engellemekte yaşam kalitesini korumaktadır.