Blog

Şeker Hastalığı ve Cinsellik


Diyabet ve cinsellik ilişkisi denildiğinde zaman birçok kişinin aklından “Diyabet ile cinselliğin alakası nedir?” sorusu geçmektedir. Aslında bu ikisi arasında bulunan alaka göz ardı edilemeyecek kadar büyük ve önemlidir. Diyabet ve cinsellik ilişkisi yüzünden biten evlilikler ve ilişkiler günden güne artmakta ve bu artış devam etmektedir.

Diyabet hastalarının vücutlarında her zaman karbonhidrat ve yağ (lipit) bulunmaktadır. Ancak bunlar vücuda enerji vermediği halde şekerin yüksek olmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden diyabetli kişi vücuduna karbonhidrat ya da yağ içeren besinler aldığı zaman şeker yükselmektedir. Bundan dolayı karbonhidrat ve yağ yerine vücuda protein ve mineral içeren besinler alınmaktadır (bu besinler az miktarda enerji verir) diyabet ve cinsellik ise diyabet hastasının vücudunda olan enerji eksikliğinden dolayı birbirine çok uzak kavramlardır. Ancak protein ve mineralden sağlanan enerji sayesinde kısa süren seksler yaşanabilmektedir.

Diyabet ve cinsellik arasında büyük bir alaka vardır. Ancak enerji eksikliği giderildiğinde bu kavramlar arasındaki mesafeleri (birbirlerinden çok uzak olduklarını söylemiştik.) yok etmektedirler. Fakat fazla alınan protein mineralde vücutta (kanda) bulunan şeker miktarını artırmaktadır. Bu yüzden protein ve minerallerin miktarına da dikkat edilmelidir. Fazla protein ve mineral alındığı zaman hastalık ilerleyebilmektedir.